Komunikacja publiczna na wyspach Iž, Malta i Gozo

Na Wyspie Iž funkcjonuje komunikacja publiczna między przystanią promu w Bršanj a stolicą 😉 wyspy. Jedyny autobus kursuje na trasie 5,6 km w synchronizacji z rejsami promu samochodowego, a jednorazowy bilet kosztuje 1,59 €.

Dla żeglujących po Morzu Śródziemnym mamy bardzo ciekawą informację – na innej wyspie – na Malcie (i Gozo) istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z podstawowej publicznej komunikacji autobusowej i promów miejskich (Valleta-Sliema i Valleta-Trójmiasto), pod warunkiem posiadania personalizowanej, bezterminowej karty identyfikacyjnej Tallinja Card. Każdorazowo wsiadając do autobusu drzwiami przy kierowcy kartę należy zbliżyć do kasownika i upewnić się, że została zarejestrowana przez system.

Karty nie da się wyrobić osobiście, należy to zrobić przez internet uwzględniając śródziemnomorskie tempo pracy urzędów i poczty (minimum 4 tygodnie przed wyjazdem), aby karta zdążyła dotrzeć listem poleconym na nasz adres w Polsce. Od początku roku 2024 opłata za wystawienie karty wzrosła do 25€, a koszt wysyłki do 8€, ale DO KOŃCA LUTEGO 2024 karty zamówione przez internet są wystawiane bezpłatnie i ponosimy tylko koszty przesyłki pocztowej – 8€!

Link do strony rejestracji danych do wystawienia karty (potrzebne są pliki – min. 72dpi, max. 2MB – ze zdjęciem typu paszportowego oraz skanem/foto strony paszportu ze zdjęciem dla potwierdzenia danych, płatność kartą)